Корзина
18 отзывов
Миколаївська обласна друкарня
+380512670508
+380512670508
Корзина

Зараз компанія не може швидко обробляти замовлення та повідомлення, оскільки за її графіком роботи сьогодні вихідний. Ваша заявка буде оброблена в найближчий робочий день.

Історія виникнення паперу

Історія виникнення паперу

Винахід паперу один з найбільш значущих подій в розвитку цивілізації. Її поява стала основою широкого поширення писемності. У давні часи люди спілкувалися звуками, але в міру зростання свідомості людства виникла необхідність записувати інформацію.

Зараз вже важко уявити, що папір був далеко не першим матеріалом, на якому людство робило записи. Пам'ятайте наскальні малюнки? А таблички з глини і слонової кістки? Пальмове листя, гладка поверхня кори, стовбур дерева, утрамбований пісок, бамбукові дощечки - загалом, все, на чому можна було нашкрябати якийсь знак. Пробували люди також дерев'яні таблички з шаром воску - його можна було прати, а, значить, використовувати табличку багаторазово. Чи не звідси пішов відомий вислів: «почати з чистого аркуша»? На Русі в якості матеріалів для письма, поряд з восковими дощечками, використовувалися шкіра і береста.

Попередники паперу

Однак історія вважає «прабатьком» паперу з'явився в стародавньому Єгипті в III столітті до н. е. папірус. Свою назву він отримав від болотного рослини (осоки) Cyperus papyrus, з якого його виготовляли. Цікаво, що в багатьох європейських мовах слово «папір» походить саме від слова «папірус». Paper - в англійському, papier - у французькому і навіть «папір» - в українському.

Папірус виготовляли із стебел рослини, розрізаючи їх на тонкі смужки. Потім їх відбивали каменем або дерев'яним молотком, щоб зробити ширше і м'якше, і викладали рядами на рівній чистій і сухій поверхні так, щоб край однієї смужки трохи заходив на сусідню. При висиханні очеретяні смужки склеювалися між собою, утворюючи лист готового до вживання писального матеріалу.

Лист папірусу по товщині був приблизно таким же, як сучасний паперовий лист, а гладкою йому надавали, поліруючи каменем або деревом твердих порід. Цей матеріал не міг довго зберігатися, так як легко вбирав вологу і ламався. Незважаючи на це, аж до V століття н.е. він залишався основним матеріалом для письма, а практично повністю від нього відмовилися тільки в X столітті.

Приблизно в той же час, що і папірус, - в II столітті до н.е. - в Малій Азії, в місті Пергамі (зараз - Бергама, Туреччина), почали виготовляти пергамент. Причина в тому, що для створення бібліотеки знадобилося багато папірусу, а правив у той час Єгиптом Птолемей V заборонив його вивозити. Його виготовляли з телячої, баранячої, цапиною і волової шкіри, яку обробляли по обидва боки. Матеріал виходив більш практичний, ніж папірус, двосторонній, еластичний і міцний. Його було набагато зручніше і простіше зберігати, а листи можна було обрізати під єдиний формат. Правда, був у нього і істотний недолік - дорожнеча через трудомісткість процесу і обмеженої кількості і високої вартості сировини (шкур).

Її величність папір

Справжнім початком історії виготовлення паперу прийнято вважати 105 рік н.е., а її батьківщиною - Китай. У той час документи в Китаї писалися на бамбуку або кістках тварин. Вони були важкими і незручними для перевезення, тому з'явилася необхідність придумати що-небудь більш легке. Творцем паперу вважається сановник Цай Лунь, який придумав технологічний принцип її виробництва - утворення листового матеріалу з окремих волокон шляхом їх зневоднення на сітці з попередньо сильно розведеної волокнистої суспензії.

Існує легенда, що ідею йому «підказали» паперові оси, що будують гнізда з паперу, яку роблять самі, пережовуючи і змочуючи клейкою слиною волокна деревини. Відповідно до записами в літописах, щоб отримати папір, Цай Лунь використовував деревну золу, пеньку, волокна тутового дерева і старі ганчірки. Він ретельно подрібнив всі інгредієнти і перемішав з водою. Він створив також спеціальне пристосування у вигляді дерев'яної рамки з бамбуковим ситом всередині, на яке виклав отриману суміш і виставив для просушування на сонці. Потім він розгладив висушений матеріал камінням. У підсумку вийшли тонкі, щільні листи, на яких було зручно робити записи.

З плином часу процес був запущений в масове виробництво. Папір виготовляли на водяних млинах, але перед просушуванням на сонці клали під потужний прес. Щоб чорнило на аркушах не розтікається, в чани з паперовим сировиною додавали клей. Давня папір могла включати в себе цільні дерев'яні волокна і навіть шматочки ганчірок, проте з часом технологія виготовлення була вдосконалена.

Спосіб виготовлення паперу на протязі багатьох століть Піднебесна тримала в суворій таємниці. Але поступово технологія виробництва паперу, придумана Цай Лунем, поширилася по всьому світу. Папір швидко зайняла місце пергаменту в ісламському світі і папірусу в Єгипті, а XI-XII століттях паперове ремесло з'явилося і в Європі.

Сьогодні ми не уявляємо свого життя без паперу. Вона оточує нас усюди - книги, газети, журнали, підручники, рекламні листки, упаковка, пакети для покупок, стакани і тарілки ... Всього не перерахуєш. Неможливо уявити, яким був би світ, якби не було в ньому паперу.

Другие статьи